V Peru bylo úplně zrušeno hnutí Sodalitium Christiane Vitae. Dosud nikdy nebylo takto zrušeno celé laické hnutí, navíc s odůvodněním, že od počátku nebylo přítomné charisma, o kterém zakladatel mluvil. 

Hnutí také pronásledovalo žalobami ty, kdo upozornili na problémy, které byly v hnutí přítomné. Je potřeba mluvit o tom, co se stalo, aby se další takové zraňování nedělo i dalším obětem na jiných místech.

Řím - Vatikánský úředník pověřen zrušením laické skupiny z Peru, která čelí skandálu, v neděli oznámil, že byla zrušena nejen jedna, ale všechny čtyři větve patřící do tzv. „duchovní rodiny“

Minulý měsíc pronikla na veřejnost zpráva, že po více než ročním vyšetřování dvou nejvyšších vatikánských vyšetřovatelů se papež rozhodl zrušit peruánskou skupinu Sodalitium Christiane Vitae (SCV), kterou založil peruánský laik Luis Fernando Figari.

Španěl, Mons. Jordi Bertomeu Farnós během mše svaté 2. února ve farnosti Panny Marie Smíření ve čtvrti Camacho v Limě oznámil, že kromě SCV bylo potlačeno „vše, co Figari založil“.

Mši svatou sloužil spolu s knězem SCV a farářem farnosti otcem Juanem Carlosem Rivvou, který se v minulosti kriticky vyjadřoval k vatikánskému vyšetřování a papežským krokům proti členům SCV.

SCV na závěr svého valného shromáždění 6.-31. ledna v Aparecidě potvrdila zprávu o svém zrušení a oznámila, že Bertomeu, úředník vatikánského Dikasteria pro nauku víry (DDF) a jeden z dvoučlenné zvláštní mise, kterou papež pověřil vyšetřováním SCV v roce 2023, byl jmenován papežským komisařem, který bude na proces zrušení dohlížet.

Na začátku nedělní mše sv. v Limě Bertomeu řekl, že těsně před Vánocemi ho papež František „požádal, abych mu pomáhal v procesu zrušení Sodalicio a všeho, co Figari založil, protože po dlouhém rozlišování dospěl k závěru, že neexistuje žádné počáteční charisma, že Figari neobdržel zvláštní milost“.

Trval na tom, že toto rozhodnutí „nebylo trestem“, ale výsledkem rozlišování, které přišlo na konci „velmi obtížné a velmi komplikované zvláštní mise“.

„Vy jste s pohledem víry, doprovázeni Petrem, dospěli k bodu, kdy je třeba sesbírat střepy a zachránit vše, co se zachránit dá,“ řekl a zdůraznil, že je třeba zachovat dobrá díla a projekty SCV a zároveň očistit společenství od jeho problematických stránek. Bertomeu požádal, aby mu farníci, z nichž mnozí patří k různým subjektům, které Figari založil, pomáhali „předávat toto poselství Svatého otce na začátku procesu rušení Sodalicio a dalších subjektů, které laik Figari založil“, a aby byli „více zakořeněni v Kristu a doprovázeni Pannou Marií“.

Ačkoli dosud nebylo učiněno žádné oficiální prohlášení o SCV ani o dalších třech subjektech patřících do duchovní rodiny, Bertomeuovo oznámení toto zrušení činí oficiálním.

Kromě SCV založil Figari také církevní hnutí a dvě ženská společenství: Mariánské společenství smíření (MCR), ženské řeholní společenství Služebnice Božího plánu a církevní hnutí nazvané „Hnutí křesťanského života“.

Papežovo rozhodnutí zrušit vše spojené s SCV přichází po jím nařízeném vatikánském vyšetřování SCV, které začalo v červenci 2023, kdy papež František vyslal svou vrchní vyšetřovací dvojici, Bertomeua a maltského arcibiskupa Charlese Sciclunu, na „zvláštní misi“, aby prošetřili přetrvávající obvinění ze zneužívání a finanční korupce v této organizaci.

Scicluna je maltským arcibiskupem a pomocným sekretářem vatikánského Dikasteria pro nauku víry (DDF), jehož je Bertomeu rovněž úředníkem. Toto dikasterium je mimo jiné pověřeno řešením obvinění ze zneužívání ze strany duchovních. Scicluna je také předsedou revizní komise pro případy zneužívání v rámci dikasteria.

Nejprve začalo vyšetřování obvinění pouze uvnitř SCV, avšak během procesu, který loni vyústil ve vyloučení 15 vysoce postavených členů skupiny včetně jejího zakladatele, byly předloženy také stížnosti bývalých členů všech ostatních větví. Jejich budoucnost tak zůstala nejistá.

Rozhodnutí zrušit všechny větve duchovní rodiny, které mají společného zakladatele a vyznávají jedno „charisma“, je velmi vzácné, ačkoliv v katolické církvi nemusí být nutně bezprecedentní,

Potenciálně zakládá nový standard pro případné budoucí zásahy Vatikánu, protože rozhodnutí takového rozsahu nebylo Potenciálně se jedná o nový standard pro případné budoucí zásahy Vatikánu, protože u jiných skupin obviněných z podobných forem pochybení, včetně Legionářů Krista a přidružených subjektů poté, co se objevila obvinění proti jejich zakladateli, mexickému otci Marcialu Macielovi Degolladovi, rozhodnutí takového rozsahu nebylo učiněno.

Pozorovatelé se domnívají, že důvodem jsou nejen minulá i nedávná obvinění ze sexuálního zneužívání a krytí různých členů, ale také obvinění z rozsáhlé finanční korupce a mafiánské taktiky útoků a snah o diskreditaci kritiků, obětí a novinářů, kteří o skandálech informovali, jakož i jednoho z vatikánských vyšetřovatelů.

Problémy od základů

Společnost apoštolského života a největší církevní laické hnutí v Peru SCV založil v roce 1971 peruánský laik Luis Fernando Figari.

Figari se narodil v Limě v roce 1947 a je zakladatelem mužského laického společenství SCV, ženského laického společenství Mariánské společenství smíření (MCR) v roce 1991, ženského řeholního společenství Služebnice Božího plánu v roce 1998 a církevního hnutí nazvaného „Hnutí křesťanského života“ v roce 1985; všechna tato hnutí sdílela stejnou spiritualitu „Sodalitia“.

Charismatická skupina s talentem zaujmout mladé lidi přilákala do větví SCV řadu povolání z řad těch, které přitahoval důraz na život v přísné askezi, intelektuální formaci a duchovní boj, protože věřili, že jejich povoláním je bojovat jako elitní vojáci v Boží armádě.

Figari odstoupil z funkce generálního představeného SCV, jedné z nejvlivnějších církevních skupin v Jižní Americe, z údajných zdravotních důvodů v roce 2010, ačkoli v té době se již objevily skandály týkající se dalších členů a v Peru se začala objevovat obvinění ze sexuálního, fyzického a psychického zneužívání ze strany Figariho.

Celkové vyšetřování stížností na Figariho bylo zahájeno až v roce 2015, krátce poté, co peruánští novináři Pedro Salinas a Paola Ugazová vydali výbušnou knihu Napůl mniši, napůl vojáci, pojmenovanou podle jedné z Figariho oblíbených manter, v níž popisují roky údajného sexuálního, fyzického a psychického zneužívání ze strany členů SCV.

Salinas v navazující knize vydané v roce 2022, Sin Noticias de Dios, „Žádné zprávy od Boha“, identifikoval osobu, která tvrdí, že byla Figarim sexuálně zneužita jako nezletilá na konci šedesátých let, tedy ještě před založením SCV, což zpochybnilo zakládající charisma Sodalitio i charisma ostatních větví.

Kromě SCV byly skandály opředeny i další subjekty, které Figari založil

V posledních třech letech se podobná obvinění ze zneužívání a špatného zacházení objevují i v komunitě řeholnic, kterou Figari založil v roce 1998, Služebnice Božího plánu, a řada bývalých členek ohlašuje to, co popisuje jako rozsáhlé zneužívání moci a svědomí.

V roce 2023 jmenoval limský arcibiskup kardinál Carlos Castillo dočasné vedení „Služebnic“, které se snažily o vnitřní reformy.

Na podzim loňského roku vyprávělo časopisu Crux přibližně 30 bývalých členů MCR o podobných zkušenostech se zneužíváním a špatným zacházením v jejich institucích, a také o zneužívání, kterému byli podle svých slov vystaveni ze strany členů SCV, včetně sexuálního zneužívání nejméně pěti žen z MCR.

Každá z těchto žen podala stížnost prostřednictvím linky naslouchání, kterou otevřela arcidiecéze Lima, a také prostřednictvím zvláštní vatikánské mise vyšetřující SCV.

Několik bývalých členů MCR, SCV a SPD uvedlo, že zneužívání svědomí a psychická manipulace, kterým byli vystaveni, začaly už v době jejich dospívání, kdy byli zapojeni do CLM.

Mnozí z nich vyprávěli, že ve skupinách mládeže byli nuceni dodržovat sektářský životní styl, směli nosit pouze určité druhy a barvy oblečení, museli dodržovali přísná pravidla ohledně toho, jaké knihy čtou, jaké filmy sledují a jakou hudbu poslouchají, a snášet ponižující a hrubé tresty, když nesplnili zadané úkoly.

Zásah Vatikánu ohledně SCV byl provázen několika reformními snahami, včetně někerého vedení jmenovaného papežem. Ty však podle obětí a bývalých členů nepřinesly smysluplné změny a zvláštní mise nakonec shledala skupinu nereformovatelnou.

Obvinění z finanční korupce

Obvinění z finančních pochybení SCV se z velké části týkají možného zneužívání dohody mezi církví a státem, která poskytuje daňové úlevy katolickým charitativním organizacím a misiím a která se nyní v důsledku skandálů dostala pod drobnohled.

Ve stručnosti je SCV obviněna z toho, že pomocí svých vlastních společností získala devět hřbitovů v diecézích a arcidiecézích po celém Peru a s pomocí vysoce postavených kardinálů z nich udělala „misie“ darované diecézi, přičemž si zachovala administrativní a finanční kontrolu, což znamená, že diecéze nedostávaly žádný přímý zisk.

Kardinál Lluís Martínez Sistach, emeritní arcibiskup Barcelony a v té době arcibiskup Tarragony, a italský jezuita kardinál Gianfranco Ghirlanda, odborník na kanonické právo a blízký papežův spolupracovník, jehož papež František v roce 2019 pověřil dohledem nad reformou formačního procesu SCV, pomohli SCV na počátku roku 2000 vyvinout misijně-hřbitovní model.

Tím, že hřbitovy byly vedeny jako „misie“, což je neobvyklé kanonické označení pro hřbitov, k němuž by bylo třeba povolení Říma, jim tento právní status zaručoval osvobození od daní za pohřební služby, což přinášelo až o 30-40 % vyšší zisk.

Tlak veřejnosti po vydání knihy Ugazové a Salinase v roce 2015 nakonec přiměl SCV ke zrušení smluv na hřbitovy, což znamená, že se vlastnictví vrátilo z diecéze do rukou společností SCV, které je darovaly, a hřbitovy již nebyly vedeny jako „misie“.

Právníci a mluvčí SCV a jejích organizací spojených s hřbitovy popřeli jakékoli pochybení, nicméně obvinění vyvolala vyšetřování ze strany peruánských státních zástupců a vyšetřování zahájené v roce 2023 proti třem členům SCV kvůli obvinění z praní špinavých peněz do offshorových společností v Panamě a na Panenských ostrovech stále probíhá.

SCV je rovněž obviněna z toho, že miliony, které vydělala na peruánských hřbitovech, posílala do offshoreových holdingových společností, nejprve v Panamě a poté v Denveru ve Spojených státech.

V Denveru působí dva různé holdingy SCV, které vlastní miliony a mají vazby na farnost Holy Name v Sheridanu, která byla v roce 2010 svěřena CLM a je k ní připojen dům komunity SCV.

Jejím farářem je otec Daniel Cardó, který byl mezi členy SCV loni Vatikánem vyloučených, ale kterému navzdory tomu zůstal úřad faráře ve farnosti Holy Name a také místo v liturgickém oddělení denverského semináře.

Kromě toho byla SCV obviněna z obtěžování skupiny rolníků v Catacaos v peruánské Piuře ve zjevné snaze vyhnat je z půdy, kterou obývají, a obhospodařovat ji za účelem zisku.

Rolníci v Catacaos tvrdí, že je jim vyhrožováno zločineckými skupinami, a bojují proti různým žalobám ze strany několika společností SCV, včetně obvinění z terorismu.

Až do loňského roku vedl arcidiecézi Piura člen SCV arcibiskup José Antonio Eguren, který byl uprostřed vyšetřování Vatikánu odvolán a který byl později z SCV vyloučen kvůli obvinění z finanční korupce a krytí zneužívání.

Obtěžování obětí a kritiků

Kromě obvinění ze zneužívání, jeho utajování a finanční korupce je pozoruhodným rysem ságy SCV právní obtěžování a online trolling novinářů, obětí a kritiků SCV, kteří promluvili, ze strany členů a spojenců SCV, včetně jednoho z vatikánských vyšetřovatelů.

V roce 2018 Eguren nechvalně proslul tím, že na Salinase i Ugazovou podal v souvislosti s jejich reportážemi trestní oznámení pro pomluvu, neboť peruánské trestní právo umožňuje soukromým osobám podat trestní oznámení pro pomluvu.

O rok později, krátce po vyhraném sporu se Salinasem, Eguren své žaloby na oba novináře stáhl uprostřed laviny reakcí veřejnosti, médií a církve, včetně prohlášení peruánských biskupů, kteří jeho jednání odsoudili a v němž tvrdili, že mají papežovu podporu.

Právní pronásledování obou však pokračovalo: Salinas v současné době čelí obviněním z protizákonného spolčení ze strany osob blízkých SCV, které by mu mohlo vynést sedm let vězení, zatímco Ugazová čelí četným žalobám ze strany osob spojených s SCV, včetně žaloby pro nezákonné obohacování, v níž se odvolává proti soudnímu příkazu odtajnit své komunikace, což by mohlo ohrozit její zdroje.

Členové rolnické komunity Catacaos říkají, , že rovněž čelí nejméně 30 žalobám ze strany společností a organizací spojených s SCV, jak uvedl Carlos Rodriguez, právník zastupující komunitu.

Právníci zastupující společnosti SCV popřeli jakékoli pochybení v Catacaos a uvedli, že získali půdu, na níž rolníci žijí, legálně a obvinění členů komunity z trestncý činů je odůvodněné.

Loni v květnu Vatikán nařídil, aby byl knězi z Toleda, který donedávna žil v Coloradu a má blízko k SCV, zakázán přístup k internetovým aktivitám poté, co v podcastu řekl, že si přeje, aby papež František zemřel, a také za trolling obětí SCV na sociálních sítích.

Nejznámějším případem právního obtěžování je podání trestního oznámení pro porušení služebního tajemství na Bertomeua, které podaly dvě osoby blízké SCV - Giuliana Caccia a Sebastian Blanco, manželka, respektive bratr Figariho dlouholetého osobního tajemníka Ignacia Blanca.

Dvojice požádala o podání svědectví v době, kdy Scicluna a Bertomeu prováděli v červenci 2023 v Limě rozhovory v rámci své zvláštní mise. Bertomeu je nakonec vyslýchal sám, protože Scicluna zmeškal let, a oni později obvinili Bertomeua z úniku detailů z jejich svědectví o tisku, když se podrobnosti jejich rozhovorů dostaly na veřejnost, a oni předpokládali, že tyto informace musel prozradit Bertomeu.

Účastníci procesu však uvedli, že totožnost Caccii a Blanca zjistili fotografové čekající před nunciaturu a že Scicluna a Bertomeu sdělili obsah jejich výpovědí, nikoli však jejich jména, dalším svědkům, aby posoudili jejich pravdivost. V důsledku toho tito účastníci tvrdí, že dotyčné informace nemusely pocházet od Bertomeua.

Caccia a Blanco, který je členem správní rady nevládní organizace se sídlem v Peru spolu s otcem Jaimem Baertlem, jenž byl loni vyloučen z SCV kvůli obvinění ze sexuálního zneužívání a finanční korupce, rovněž podali stížnost na Bertomeua u nejvyššího církevního soudu - Římské roty.

Baertl po svém loňském vyloučení z SCV zaslal vatikánské nunciatuře v Limě notářsky ověřený dopis, v němž nunciaturu obvinil z pomluvy kvůli zveřejněnému komuniké oznamujícímu jeho vyloučení - v němž bylo uvedeno, že byl vyloučen za sexuální zneužívání a finanční korupci - a požádal o jeho okamžité stažení.

Mnoho obětí a bývalých členů SCV a jejích dalších odnoží také obvinilo skupinu z hackování jejich komunikace, zatímco jiní opakovaně vyjádřili svůj strach vystoupit nebo promluvit kvůli možným útokům a právním hrozbám ze strany členů SCV.

Rozhodnutí o zrušení SCV by mohlo potenciálně stanovit nový standard, pokud jde o způsob, jakým Vatikán nakládá se skupinami, jejichž zakladatelé byli obviněni ze sexuálního zneužívání a dalších forem pochybení, jejichž počet zejména v Latinské Americe roste, a proto je postup Vatikánu vůči SCV nejen aktuální, ale také důležitý do budoucna.

Pro oběti je to smutný, ale nezbytný výsledek

V rozhovoru pro Crux Salinas uvedl, že při zásahu Vatikánu se ukázalo, že „Sodalitium se nezměnilo a nezmění.“

Salinas také poznamenal, že odhalil obvinění ze sexuálního zneužívání nezletilých ze strany Figariho před založením SCV, což zpochybnilo charisma celé organizace.

„Jediným řešením v případě Sodalitium je likvidace, rozpuštění, zrušení. Nejen Sodalitium, ale také Hnutí křesťanského života (CLM) a jeho dvou ženských odnoží,“ řekl a označil to za akt spravedlnosti pro oběti.

Podobně Oscar Osterling, bývalý člen SCV, který do skupiny patřil přes dvacet let, řekl, že zpočátku uvěřil argumentu, že když SCV získalo v roce 1997 papežské uznání, je nějakým způsobem Bohem chtěné, a to navzdory skandálům a zneužívání ze strany mnoha jeho členů.

Postupem času však Osterlinga zjistil, že i v přísežných výpovědích před peruánskými prokurátory členové SCV „všichni ve svých prohlášeních lhali“.

„Postupem času mi nová obvinění a nová odhalení ukázala, že tolik omílané 'papežské schválení' bylo podvodem monumentálních rozměrů,“ řekl a dodal: ‚Falšovali čísla, žádali o doporučující dopisy od biskupů, kteří Sodalitium ani neznali.‘ ‚Všichni se snažili o to, aby se to podařilo,‘ řekl Osterlinger.

Nejhorší bylo, že „při kontrole a hodnocení nikdy neodhalili, že v roce 1997 - v roce schválení - Figari, Doig, Levaggi, Garland, Gazzo, Daniels, Ferroggiaro a další již sexuálně zneužívali mladé lidi,“ řekl s odkazem na obvinění v rámci SCV.

Zrušení SCV tedy podle něj „není nic jiného než korekce: je to akt pravdy, spravedlnosti a upřímné lásky... tisíce svědomí jsou osvíceny, aby se mohly setkat s pravdou a žít podle ní“.

Rocío Figueroaová, bývalá členka MCR, která byla sexuálně zneužita členem SCV, zdůraznila význam pravdy, spravedlnosti a odškodnění v procesu uzdravování přeživších.

Litovala, že když v roce 2015 vypukly skandály, tehdejší církevní autority nic nepodnikly, což způsobilo, že mnozí ztratili naději v církev.

Když papež osobně vyslal Scicluna a Bertomeu k vyšetřování, „přeživší byli vyslechnuti s empatií a bylo jim věřeno“, řekla a poznamenala, že se tak stalo až 20 let poté, co se v roce 2000 dostala na veřejnost první obvinění ze zneužívání.

Zrušení skupiny označila za akt spravedlnosti vůči obětem a uvedla, že skupina po léta manipulovala mladými lidmi „bez skutečného charismatu ve svých počátcích“ a jako taková „měla být zrušena již před mnoha lety“.

„Toto opoždění spravedlnosti přineslo utrpení všem obětem a projevily se v něm také systémové faktory v církvi, které zneužívání umožnily: utajování, korupce ze strany biskupů a kardinálů a nedostatek účinných opatření,“ uvedla Figueroaová.

Zdůraznila důležitost nápravy a uvedla, že zrušení je „smutným koncem pro všechny, kteří do této skupiny patřilii“, včetně těch, kteří se skutečně snažili o reformu SCV a o následování Boha.

Figueroaová se domnívá, že zrušení znamená „první případ, kdy Vatikán jedná ve svých opatřeních přiměřeně spravedlnosti“.

„Mnoho institucí muselo být uzavřeno a mnoho jich musí být uzavřeno i v budoucnu,“ řekla s tím, že je třeba přijmout jasná opatření, aby se v budoucnu podobným problémům v řeholních i laických společenstvích předešlo.

„Doufám, že zrušení Sodalicio vytvoří precedens a stane se paradigmatickým modelem, který jasně ukáže, že církev nelze využívat ke korupčním účelům a k honbě za mocí,“ dodala.

 

 

Zdroj: https://cruxnow.com/vatican/2025/02/vatican-envoy-announces-suppression-of-all-branches-of-peru-group

Zdroj obrázku: By Sodalicio Comunicaciones - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=32799504