Zpovědní tajemství očima nemocničních kaplanů a pastoračních pracovníků
Byli nemocniční kaplani a pastorační pracovníci proškoleni v problematice oznamovací povinnosti?
Naše anketa přináší zajímavé odpovědi:
Byli nemocniční kaplani a pastorační pracovníci proškoleni v problematice oznamovací povinnosti?
Naše anketa přináší zajímavé odpovědi:
Listopad jsme zakončili Setkáním ke dni obětí a přeživších sexualizovaného násilí.
Kromě komentované prohlídky k výstavě "Já nejsem tím, kdo se má stydět" byla součástí setkání také ekumenická modlitba.
Na našem webu jste mohli zaznamenat pocity a zpětné vazby autorek obrazů. Rozhodli jsme se oslovit s prosbou o reflexi i jednoho z představitelů církví, kteří se na modlitbě podíleli. Vážíme si otevřenosti, s jakou s námi mluvil synodní senior ČCE Pavel Pokorný.
Reakce spolku Někdo Ti uvěří k diskuzi o přijetí smlouvy mezi Českou republikou a Svatým stolcem.
Srdečně Vás zveme na výstavu uměleckých děl lidí, kteří byli zneužiti v církevní prostředí.
Reakce na článek Marka Orko Váchy, ve kterém přemýšlí, zda je dobrý nápad odstranit mozaiky, které vytvořil Marko Rupnik, obviněný ze zneužívání řeholnic.
Přinášíme reakci na komentáře ke svědectví, které se objevily na našem facebooku. Doufáme, že tímto přispějeme k odstranění některých mýtů, které se k problematice traumatu a zneužívání objevují.
Bylo deset hodin večer, právě skončila debata v Dominikánské 8 a Philippe Lefebvre ještě souhlasil s rozhovorem pro náš web. Mluvili jsme nejen o jeho práci, ale i o bezmoci tváří tvář představeným v církvi, kteří jsou lhostejní k utrpení obětí zneužívání.
Muž, který zažil sexuální zneužívání ze strany kněze, píše českým a moravským biskupům. Ptá se, proč nechtějí o zneužívání mluvit a proč nechtějí skutečně začít konat místo pronášení prázdných slov.
Přinášíme texty, které zazněly během včerejší bohoslužby slova.
Děkujeme Benediktu Mohleníkovi, OP, který liturgii připravil a předsedal jí.
Zveme Vás na setkání ke Dni obětí sexualizovaného násilí.
15. 11. v Praze na Fortně.
Rozhovor s jednou z obětí, které se zúčastnily setkání ve Staré Boleslavi. Přinášíme ho nejen jako doplnění k našim předchozím článkům o pátečních setkáních, ale zejména proto, že je velmi důležité, aby hlasy obětí zazněly.
Oběti jsou odborníky na problematiku zneužívání z vnitřku své zkušenosti. Jen když jim budeme naslouchat, můžeme nahlédnout, proč je tak důležité se tématem zneužívání zabývat.
Jiří Kylar se ohlíží za setkáním lidí, zasažených zlem zneužívání, s biskupem Nuzíkem na Velehradě.
Musím se chránit. Před vlastní církví. To jsem si odnesla jako hlavní poselství včerejšího setkání biskupa s lidmi, kterých se týká zranění způsobené zneužíváním, ve Staré Boleslavi.
S morálním teologem Dominikem Opatrným jsme mluvili o tom, zda je zveřejňování případů zneužívání nactiutrhání nebo ne, kdo může za poškození dobré pověsti pachatele a proč by bylo nejlepší, kdyby se spolek Někdo Ti uvěří mohl zrušit.
Rozhovor k Istanbulské úmluvě je z pochopitelných důvodu relativně rozsáhlý. Složitá témata si zaslouží svůj prostor. První část se věnuje představení Istanbulské úmluvy, druhá část pak křesťanským pohledům na její případné přijetí nebo nepřijetí.
Téma domácího násilí úzce souvisí se sexualizovaným násilím. Veřejná debata, která se přijetí Istanbulské úmluvy věnuje, zasahuje témata, která se přímo týkají práce Někdo Ti uvěří. Věříme, že má smysl tuto debatu vést, a hledat cestu, jak posouvat diskuzi a pohledy na téma sexualizovaného násilí ať už v církvi nebo v širší společnosti.
Rozhovor s Tadeášem Spišákem, opatem premonstrátské komunity v Želivě o vytváření komunity, životě bez masek a překonávání těžkých věcí.
Rozhovor s Martinou Vintrovou, soudkyní církevního soudu v Plzni, o pomoci obětem, odchodu Hanse Zollnera a aktualizaci dokumentu Vos estis es mundi.
Nabídka pravidelného setkávání pro lidi, kteří mají zkušenost se zneužíváním.
Agnieszku Jarkowskou jsme potkali během pár dní, které strávila v Praze. Vážíme si času, který nám věnovala, když jsme společně mluvili o její práci, o důležitosti prevence i situaci na Slovensku.
Poprvé v České republice uspořádalo společenství věřících sbírku pro oběti sexuálního násilí v církvích. Moc děkujeme společenství u sv. Martina ve zdi v Praze!
V rozhovoru s členkou Martinského grémia Adélou Rozbořilovou se ptáme, proč se vlastně rozhodli oběti podpořit a jak vnímají problematiku sexuálního násilí v církvích.