Co když kvůli prožitému zneužití nemohu vejít do kostela?
„Existuje jemná a krásná duchovní cesta pro ty, kteří byli hluboce zranění duchovními,“ říká o. Mateusz Filipowski, bosý karmelitán, který takové lidi doprovází.
„Existuje jemná a krásná duchovní cesta pro ty, kteří byli hluboce zranění duchovními,“ říká o. Mateusz Filipowski, bosý karmelitán, který takové lidi doprovází.
Je správné řešit případy zneužívání v církvi před civilními soudy? Jsou církevní soudy bezchybné? A co si o tom myslí svatý Pavel?
Další článek psychiatričky Evy Navrátilové přináší nabídku podnětů pro ty, kteří stojí po boku těch, kdo potřebují pomoci. Vyberte si z článku to, co Vám sedí, buďte k sobě laskaví. Seznam je rozsáhlý, aby si něco mohl vybrat každý - nejde o nárok na odškrtnutí všech položek.
Pokud potřebujete podporu, můžete se nám ozvat - napiste@nekdotiuveri.cz.
„Zranitelní dospělí' jsou trvale nebo dočasně zbaveni schopnosti chápat nebo chtít, a tak se bránit agresi - vysvětlil redaktor Zbigniew Nosowski, který byl hostem podcastu 'Odbudujmy dom' (Opravme dům). Jedná se o společný projekt redakce Dominikanie.pl a Nadace svatého Josefa, který je sérií preventivních rozhovorů o zdravé pastoraci dospělých.
Právě laiky chce Bůh využít v procesu očištění a uzdravení své církve ze sexuálních skandálů. Bude to na úrovni církevních institucí pochopeno?
Skupina osmi odborníků, včetně forenzních klinických psychologů a dalších zkušených pracovníků z oblasti ochrany dětí, diskutovala o charakteristikách, motivaci a technikách osob, které zneužívají děti v /institucionální/ péči.
V diskuzích o sexuálním zneužívání bývá někdy zmiňován „grooming“, taktika kterou pachatel používá k přípravě oběti. Je důležité ji rozpoznat, protože se může jednat o časné znaky zneužívání. V roce 2019 nezávislé šetření bezpečnosti dětí v chicagské arcidiecézi skutečně zjistilo, že odpověď na groomingové chování je zásadním aspektem, který by mohl výrazně přispět církevní snaze o předcházení zneužívání.
Ve videoposelství ke generálnímu shromáždění Italské biskupské konference kardinál Sean Patrick O'Malley zdůrazňuje, že je důležité pracovat na tom, aby se zneužívaným osobám nabízel prostor pro naslouchání a ochranu: "Jsem přesvědčen, že máte mimořádnou příležitost rozvinout dialog spravedlnosti se všemi zúčastněnými."
Hned na začátku bych chtěl říct, že jsem moc rád za to, co všechno Benedikt XVI. udělal v oblasti ochrany nezletilých a že vlastně i události posledních dní by do toho mohly velmi dobře zapadnout. Myslím si, že nejvíce škodí dobrému obrazu Benedikta XVI. lidé, kteří se snaží budovat jeho aureolu. Chtěl bych v tomto textu poukázat na některé aspekty, které by mohly pomoci porozumět hlouběji problematice sexuálního zneužívání dětí (tj. osob mladších 18 let) a zranitelných osob v církvi, a to právě na životě samotného Benedikta XVI.
Pod článkem naleznete latinský originální text a anglický překlad Vatikánské instrukce z roku 1962. Reprint původní instrukce Svatého oficia z r. 1922 s krátkým dodatkem ohledně řeholních kněží schválil papež Jan XXIII. Platila až do roku 2001, kdy byla nahrazen motu proprio Sacramentum sanctitatis tutela papeže Jana Pavla II.
Díky filmu Philipa Gröninga z roku 2005 Velké ticho (Into Great Silence), který se stal jedním z největších kasovních trháků, La Grande Chartreuse (Velká kartouza) neevokuje už jen znamenité likéry, ale také radikální mnišský život. Mateřský klášter kartuziánského řádu leží vysoko ve Francouzských Alpách nedaleko Grenoblu. Gröningův film je beze slov, vyjma úplného konce, kdy starý slepý mnich sedí před prázdnou knihovnou (nápad redakčního génia) a pronáší slova tak jasně průzračná, že jakmile je člověk uslyší, jakékoli další prohlášení o čemkoli dalším by bylo nadbytečné.
Spolek Někdo Ti uvěří přináší příběhy obětí sexuálního zneužívání. Jsme přesvědčeni, že je potřebné o jednotlivých případech mluvit, protože jen tak se naučíme předcházet dalším a pomáhat obětem. Vždy zvažujeme, jak mluvit a psát o těch nejtěžších věcech. Občas se v souvislosti s tím používá termín trigger warning. Prostě varování, že následující článek nebo video obsahuje téma, které může být pro někoho příliš těžké. Také to někdy používáme. Jenže samo o sobě varování nestačí.
Ve křtu jsme se oblékli v Krista. Každý pokřtěný, bez výjimky. Vydejme se tedy po křížové cestě, která nás povede příběhem, kterým prošli ti, kdo byli sexuálně zneužiti v prostředí církve. V nich a skrze ně můžeme hlouběji proniknout do tajemství vtělení a ukřižování. Budeme moci pochopit, proč chtělo vtělené Slovo ukázat světu hrůzu křížové cesty. Cesty, která chce ukázat každému, kdo trpí, že není sám, ale že je s ním Bůh. Že Kristus trpí v něm a s ním. Bůh se na utrpení nedívá z pohodlí nebe, ale z nitra toho, co se stalo – ze samotného prožitku zneužití. Pojďme následovat Krista, který byl sexuálně zneužit kněžími, řeholníky, řeholnicemi a lidmi, kteří se oháněli Božím slovem.
Nedávná zpráva o sexuálním zneužívání v církvi ve Francii vyvolala otázku, která byla vznesena po zveřejnění podobných zpráv v Austrálii, Irsku, Spojených státech i jinde: měl by kněz, který se během zpovědi dozví o sexuálním zneužívání spáchaném na nezletilém, tuto skutečnost povinně oznámit světským orgánům?
Byly Vám užitečné naše infografiky? Chcete je ukázat někomu dalšímu? Dáváme je k dispozici pro všechny.
Dali jsme hlavy dohromady a sestavili přehled zdrojů k tématu sexuálního zneužívání. Některé jsou spíše populární, některé odbornější. Pokud byste chtěli náš seznam doplnit, budeme rádi, když nám dáte vědět na napiste@nekdotiuveri.cz.
Konference žen pro ženy
Vstupní přednáška Doris Reisingerové na 1. konferenci "Násilí na ženách v církvi a řeholních řádech", 27.-28. září 2019, Katolický sociální institut, Siegburg.
Irská řeholnice a lékařka Maura O'Donohueová vystupovala po celém světě proti zneužívání moci kněžími. S pevností a citlivostí pomáhala postiženým.
Vše je spojeno s požadavkem podřídit se kontrole, autoritě faráře nebo doprovázejícího, který nám díky tomu umožní vyhnout se nebezpečím, chybám, pomůže nám jít přímou cestou. Jenomže cesta křesťana, cesta evangelia, je cestou svobody, nikoli zotročení, kontroly nebo nesvobody. ... Schovávání se za poslušnost nebo velkou duchovní tradici to nemůže ospravedlnit. Úkolem duchovního vůdce nebo kněze není kajícníka nebo doprovázeného ovládat nebo mít nad ním moc, ale doprovázet ho a přitom plně zachovávat jeho svobodu.
14. ledna 2021
Shasha Kleinsorgeová, Therese Cirnerová a Karen Klein Villová
Na místě hrozivé nehody často policie řekne přihlížejícím: „Vykliďte prostor! Není tu nic k vidění.“ Problém pohlavního zneužívání v katolické církvi je také takovou strašlivou tragédií a mnoho laiků vnímá, že se jim radí: „Přestaňte mluvit o krizi pohlavního zneužívání kněžími. To už je přece pryč. Už to nechte být.“ Tato rada předpokládá, že buď nejsou žádné, nebo jen několik málo nových případů, že už není o čem mluvit, a pokud si to někdo nemyslí, tak není loajálním katolíkem. Navrhovali bychom spíše, „v konání dobra neumdlévejme“ (Gal 6,9) a pojďme čelit tomuto smutnému a strašnému problému, protože se teď na církev upírá všeobecná pozornost. Jedině pravá láska a jasné rozumové pochopení mohou pomoci uzdravovat zraněné a zabránit dalšímu ublížování dětem, dospělým, rodinám a samozřejmě i celému Kristovu tělu. Zničenou důvěru nelze jen tak snadno získat zpět. Je třeba, aby kněží i věřící v tomto důležitém díle pokračovali. Jak říká oblíbený kněz, otec Zosima, ze známé klasiky Dostojevského Bratři Karamazovi: „…skutečně jsme všichni zodpovědní každému za každého… toto uvědomění korunuje život jak mnicha, tak jakéhokoliv člověka.“