„Začali jsme rekolekce. Je to dobře, ač je zde mnoho bolesti každé ze stran. Prosím, dál se za nás modlete,“ napsala v pondělí večer na svém instagramu Tośka Szewczyk. V Porszewicích probíhají rekolekce pro kněze a vedení se účastní lidé v církvi zneužití.
Jednou z osob vedoucích rekolekce je Tośka Szewczyk, pod pseudonymem vystupující žena sexuálně zneužívaná duchovním a autorka knihy vydané v nakladatelství Więz s názvem „Nezemřela jsem. Od křivdy ke svobodě“. Kromě zraněných vedou rekolekce manželé, psychoterapeuti, kněží a biskup.
„Je to v církvi jedna z nejhlubších ran“
„Mám velkou radost, že se budeme moct spolu s kněžími setkat u Ježíšova srdce. Cítím, že ve vztahu mezi zneužívanými a duchovními zeje v tuto chvíli jedna z nejhlubších ran církve: na jedné straně kvůli ublížení, na druhé kvůli falešnému obvinění, na třetí kvůli množství vzájemných předsudků a strachu. Navzdory této ráně a zároveň v samém jejím středu se chceme setkat. Ne proto, abychom diskutovali, ani proto, abychom se přesvědčovali, ale proto, abychom společně usedli u Ježíše,“ řekla o nápadu na rekolekce Tośka Szewczyk. „Mohu slíbit: žádné hádky nebudou. Nebudeme nikoho obviňovat a tlačit do pocitu viny. Chceme hovořit o Ježíšovi, který má moc uzdravovat každou ránu. Který má moc skrze každou ránu vylévat svoji milost na ostatní. Na této pouti nás bude provázet zraněný pastýř a král David. Budeme ho hledat v každém z nás. Budeme se ptát, jak to dělal, že sám – ač raněný – pozvedal ostatní rozbolavělé,“ říkala Tośka.
Jak v rozhovoru vysvětlil o. Tomasz Matyjaszczyk z KAI, pastýř a psychoterapeut, nápad vyšel od biskupů, kteří se předtím setkali s osobami sexuálně zneužívanými kněžími. „Zcela mimořádné je to, že zneužívané osoby budou plnoprávnými členy evangelizační skupiny,“ říkal.
Rekolekce organizuje Nadace Składak a Škola nové evangelizace Żary „Davidův syn“. Motto rekolekcí zní: „Vstane z mrtvých. O Davidovi v nás.“
„Nejde o to, někoho bít, někomu něco vyčítat“
„Tento nápad se objevil po prvním setkání pro lidí sexuálně zneužívanými ,Postižení´ ("Dotknięci"). Když jsme viděli, že to nemá být jednorázová akce, přemýšleli jsme, co můžeme udělat v širší perspektivě a zrodil se nápad rozšířit působení na kněze - aby mohli poznat, že se vedle nich děje křivda, aby měli odvahu reagovat, aby věděli, jak reagovat, když jim někde vedle nich řekne o znepokojující situaci atp.,“ řekl o. Matyjaszczyk. „Zároveň během setkání s několika biskupy, kteří vypadali, že rozumí perspektivě zneužitých lidí, se zrodil nápad z jejich strany.
Biskup Artur Ważny napsal o rekolekcích následující: „Sám jsem se zúčastnil setkání, kde nás bylo pět biskupů a Tośka Szewczyk. Bylo to krásné a důležité setkání, i když obtížné, velmi dojemné. Ani ne tak v rovině nějakých racionálních argumentů, i když i ty zazněly, ale v rovině srdce. A toto společné setkání na úrovni srdce znamenalo, že je nás nyní větší skupina, která se prostě, když se někdo z těchto lidí cítí ukřivděný nebo zraněný, postavíme se za něj. A to je již přirozený reflex. Nejde o to někoho uhodit nebo mu něco vyčítat, jde prostě o to, že se ho spontánně zastáváme. Mimochodem, někdo dostane ricochet, protože ho to zraní, ale je to, promiňte, jeho chyba, protože nebere v úvahu citlivost, utrpení těchto lidí a jejich nesmírně důležitou přítomnost v církvi.“
Rekolekce začaly v pondělí večer a potrvají do čtvrtka. „Dnes k nám na celý den přijel biskup Adam Bab. Ne, nic neříká. Sedí společně s účastníky a naslouchá přednáškám.“ - napsala Tośka v úterý v poledne na instagramovém účtu.
Zdroj: https://deon.pl/kosciol/trwaja-rekolekcje-dla-ksiezy-ktore-prowadza-osoby-skrzywdzone-przez-duchownych,2953241