Přinášíme překlad dvou polských článků k setkání lidí, kteří byli zneužiti v církvi s polskými katolickými biskupy. Výstup ze setkání, ve formě doporučených postupů pro setkávání s oběťmi při podávání oznámení, jsme přinesli nedávno.
Oběti kněží po setkání s biskupy mluví o průlomu
„Myslím, že je to důležitý krok vpřed a že toto setkání otevírá dveře k jednání jednotlivých biskupů s poškozenými v jejich diecézích,“ říká Tośka Szewczyk, jedna ze signatářek dopisu obětí sexualizovaného násilí polským biskupům, která byla přítomná úternímu (20.11) setkání s Polskou biskupskou konferencí (KEP) na Jasnej Górze. V rozhovoru pro KAI zdůrazňuje: - „Doufám, že tento zázrak setkání všichni využijeme k budování církve, která se bude více podobat Ježíšovi.
20. listopadu 2024, 13:03
Včera se na Jasnej Górze po skončení zasedání polské biskupské konference uskutečnilo uzavřené setkání biskupů s těmi, kdo byli poškozeni sexuálním zneužíváním ze strany duchovních. Toto setkání bylo jedním z požadavků, které obsahoval dopis obětí z 13. května, adresovaný Stálé radě KEP. Odpověď na tento dopis oběti obdržely 11. června. Obsahovala pozvání na setkání pořádané na Jasnej Górze. Setkání s biskupy se zúčastnili Tośka Szewczyk (autora knihy „Nie umarłam. Od krzywdy do wolności“), Robert Fidura a Jakub Pankowiak.
„Mám dojem, že se nám podařilo uskutečnit setkání s velkým „S“. Takové, na kterém se setkali nejen biskupové s obětmi, ale především člověk s člověkem. A člověk a člověk se navzájem vyslechli. Přišlo sedmdesát čtyři biskupů. Pokud víme, bylo jich jen o dva méně než na samotném plenárním zasedání. Je to pro nás velmi pozitivní překvapení vzhledem k tomu, že toto setkání nebylo pro biskupy povinné,“ říká Tośka Szewczyk.
Setkání trvalo 2,5 hodiny. „To je vlastně velmi málo času na svědectví a věcnou diskusi o devíti velkých tématech. Ve skutečnosti by se o každém z těchto témat dalo diskutovat celý den. Každé téma se nám však podařilo představit a zdá se, že jsme byli v každém z nich slyšeni,“ zdůrazňuje. „Bylo několik okamžiků, kdy zazněly omluvy, a několik okamžiků, kdy zazněla poznámka „Teď už víme, proč je to pro vás důležité“. 'Myslím, že je to důležitý krok vpřed a že toto setkání také více otevírá dveře k jednání jednotlivých biskupů se znevýhodněnými v diecézi,“ konstatuje jeden z účastníků setkání.
„Několikrát jsme zdůraznili, že my tři jsme pouze reprezentanti signatářů otevřeného dopisu. Samotných obětí je mnohem více a jedná se o velmi různorodou skupinu. Ideální by bylo, kdyby se biskupové rozhodli setkat se jednat s těmi obětmi ze své diecéze, kteří takové přání projeví. Pokud by se setkání obětí s biskupy stalo normou, ať už v rámci synodální skupiny nebo v rámci společné kávy, akce Roberta, Kuby a mé osoby by již nebyly nutné. A to je přesně to, co chceme,“ vysvětluje Tośka Szewczyk.
Jak zdůrazňuje, cítí, že toto setkání pomohlo vyrovnat mnohé vzájemné obavy: - Svědčí o tom rozdíl v počtu biskupů, kteří nás přivítali, ve srovnání s počtem biskupů.
Jak zdůrazňuje, má pocit, že toto setkání pomohlo vyřešit mnoho vzájemných obav: „Svědčí o tom i rozdíl v počtu biskupů, kteří nás přivítali, oproti počtu biskupů, kteří se s námi rozloučili. Po setkání se jich na nás obrátilo třikrát více. Protože jsme si již mohli podat ruce, chvíli si povídat, podívat se jeden druhému do očí. A vím, že to zní nadneseně, ale opravdu jsem měla dojem, že se tam z duchovního hlediska odehrává něco posvátného. Doufám, že tento zázrak setkání můžeme všichni využít k budování církve více kristovské. Doufám, že pokud se rozhodneme navázat vzájemné vztahy - jak na národní úrovni, tak na úrovni diecézní - bude komunikace mezi námi mnohem snazší.
Toto setkání ukázalo, že máme o čem mluvit a že jsme to schopni dělat věcně a ne nutně z pohledu vlastních předsudků, a že dokonce není ani nutné hledat vinu, ale spíše hledat řešení. To ukazuje, jak cenné by bylo více mít takových setkání, ať už v jedné velké skupině, nebo v malých skupinkách. V diecézích se skupinami obětí nebo na úrovni KEP s jejich zástupci. Myslím, že všichni potřebujeme po tomto setkání vydechnout, vyspat se, odpočinout si a pak vyvodit moudré závěry do budoucna,“ řekla.
Na otázku, jaké jsou její osobní dojmy ze setkání s episkopátem a jaká je zpětná vazba od hierarchů, Tośka Szewczyk odpověděla: „Bylo pro mě velmi důležité setkat se s biskupy v jejich ranách, zmatcích, pochybnostech, hledání. Setkání s lidmi, kteří byli do té doby v mých očích skryti za funkcí, kterou zastávali. Zjištění, že věci, které se zdají samozřejmé, mohou být z pohledu člověka, který má moc, někdy mnohem složitější.
Biskupové se setkali s těmi, kterým bylo v církvi ublíženo. Primas o slovech, která se „dotkla jeho srdce
19. listopadu 2024, 20:34
„Poškození jsou velkým přínosem pro práci na ochraně dětí a mladých lidí v církvi, pro to, aby pro ně církev byla bezpečným místem, řekl polský primas a delegát KEP pro ochranu dětí a mladých lidí arcibiskup Wojciech Polak. V úterý se biskup setkal se sexuálně zneužívanými osobami v církvi.
„Pro mě osobně je to důležitá etapa, na které neustále zakoušíme, že zneužívání duchovními nesouvisí jen s řádným uplatňováním práva, ale s přístupem ke všemu, co souvisí s ochranou dětí a mladých lidí. Obojí se však točí kolem újmy, kterou utrpěly naše sestry a bratři. Proto pro mě toto setkání bylo setkáním s lidmi, kteří tuto újmu utrpěli,“ řekl arcibiskup Polák.
Podotkl, že svědectví poškozených se opět „dotklo jeho srdce“. - V těchto svědectvích bylo tolik dobra a tolik lásky vyjádřené vůči Pánu Bohu a církvi, vůči realitě, která je těžká, která zahrnuje tak hluboké zranění,“ řekl. Dodal, že setkání bylo příležitostí příležitost „vzájemně se vyslechnout“ a objevit prostor pro další spolupráci.
Dnes je důležité, aby si biskupové uvědomili velký přínos zneužívaných osob k ochraně dětí a mladých lidí, k projektování práce tak, aby se církev stala bezpečným místem, uvedl.
Jeden z účastníků setkání, Jakub Pankowiak, zhodnotil, že úterní setkání bylo „historické“ vzhledem k tomu, že ačkoli se již mnoho biskupů, arcibiskupů, kardinálů setkalo s poškozenými v menší či větší skupině, setkání s většinou biskupů najednou se dosud nekonalo.
Pankowiak zdůraznil, že účelem setkání bylo mimo jiné sdělit biskupům, jaká a jak velké rány zneužívání způsobuje, - 'Bylo to setkání, kde jsme konečně mohli být partnery v rozhovoru a mohli jsme představit očekávání, která máme od naší církve,' zdůraznil.
„Tato očekávání jsou velmi konkrétní, zdá se, že někdy asi těžko přijatelná, pokud jde o biskupy. Po zkušenostech, které jsme získali, v kontaktu s desítkami poškozených, se však jeví jako nezbytná k tomu, abychom mohli skutečně společně odhalit realitu zneužívaných lidí jak církvi, tak těch mimo církev,“ stanovil.
„Mám dojem, že od nynějška pro nás bude mnohem snazší si porozumět, jít společně, i když vím, že tato cesta nebude poseta jen růžemi. Chtěl bych, abychom to dělali společně, abychom nestáli na dvou stranách barikády - abychom společně pracovali pro dobro obětí, církve a společnosti,“ zdůraznil Pankowiak.
Zdroj: https://wiadomosci.onet.pl/kraj/biskupi-spotkali-sie-z-osobami-skrzywdzonymi-prymas-o-tym-co-dotknelo-jego-serca/9z503gm?utm_campaign=cb